Azorské ostrovy - magické místo, které navždy učaruje

21.08. - 01.09.24 středa - neděle
snídaně letecky
72 900 Kč
cena za 12 dní (11 nocí)

Slevy

 • first minute

Cena zahrnuje

 • letenky na trase Praha – Lisabon – Sao Miguel a zpět Terceira – Lisabon – Praha
 • v ceně 16.000 Kč (bez odbaveného zavazadla
 • se 2 příručními zavazadly 55x40x20 cm o váze 8 kg
 • a druhé malé 40x30x15 cm do 2 kg
 • místní lety Sao Miguel – Flores, Flores – Faial. Faial – Terceira
 • transfery z a na letiště a mikrobus na výlety
 • trajekt Faial - Pico a zpět
 • 11x ubytování se snídaní v komfortních hotelech 3 a 4* - dvoulůžkové pokoje s vl. příslušenstvím
 • 6x oběd
 • místní průvodce a průvodce CK
 • povinné pojištění CK

Cena nezahrnuje

 • jednolůžkový pokoj16900 CZK (příplatek: 16900 Kč)
 • příplatek na odbavené zavazadlo 1800 CZK (příplatek: 1800 Kč)
 • výlet za pozorováním velryb 60 EUR
 • vstupy cca 75 EUR
 • další stravování
 • spropitné místním řidičům a průvodcům
ČLENITÁ ZAHRADA ZASAZENÁ V ATLANTIKU
Uprostřed Atlantského oceánu se nachází překrásné Azorské ostrovy. Dle legendy právě tyto ostrůvky jsou střípky bájné Atlantidy – potopeného kontinentu. Azory, nejzápadnější součást Evropy, jsou často označovány za evropskou Havaj nebo evropský Nový Zéland. Vulkanické ostrovy, exotické rostliny, spousty ikonických hortenzií, nádherné scenérie , celoročně příjemné klima s teplotami kolem 20 stupňů a výborná ostrovní gastronomie, to jsou jen některé z lákadel tohoto souostroví ležícího v Atlantiku mezi Evropou a Amerikou. I přestože místní klima působí velmi náladově, každý kdo ostrovy navštívil tvrdí, že je to „malý ráj na zemi“. Překvapivě jednou z jeho perel je nejstarší a dokonce jediná čajová plantáž v Evropě. Azorské ostrovy jsou také jedním z nejlepších míst na světě na pozorování různých druhů velryb.
Při našem zájezdu poznáme to nejkrásnější z 5 Azorských ostrovů. Na největším z ostrovů Sao Miguel budeme obdivovat nádherná sopečná jezera, vykoupeme se v termálních pramenech a navštívíme jednu z nejkrásnějších botanických zahrad na světě Terra Nostra. Flores je nejzápadnější výspou Azorů, zelený ráj s jezery, vodopády a pastvinami, který díky své odlehlosti zůstane většině turistů ukryt. Faial a Pico jsou sobě na dohled. Picu dominuje lávová krajina a stejnojmenný dokonale tvarovaný vulkán, jeden z nejvyšších v Atlantiku a také nejvyšší hora Portugalska. Faial je pohodový ostrov s nádhernou sopečnou kalderou uprostřed a Hortou, možná nejhezčím městem na celém souostroví. Ostrov Terceira je třetí největší a také třetí objevený. Sice hospodářsky nejrozvinutější, pyšní se nejstarším městem ostrovů, ale jinak opět osobitě divoká a krásná. Každý z ostrovů má své osobité kouzlo a dohromady vytváří úžasnou symbiózu ostrovního klidu, nekonečné bujné zeleně a bezprostřední blízkosti oceánu.
Zájezd je určen skutečně pro „fajnšmekry“. Nabízí nejucelenější poznání Azorských ostrovů – poznáte jich 5 včetně nejvzdálenějšího Flores. V malé skupině procestujete ostrovy křížem krážem, ale v pohodě, bydlet budete v komfortních hotelech 3 a 4* se snídaní, v ceně je i 6x oběd, často místní speciality. V programu je řada vycházek – nejčastěji na 2 – 3 hodiny, které je možno přizpůsobit zdatnosti skupiny, budete si moci relaxovat v termálech nebo na pláži, se sklenkou dobrého vína… Azorská malebná a divoká příroda vás očaruje a místní květiny – to je pohlazení. Prostě zažijte ráj na zemi.

Stravování: snídaně

V ceně jsou zahrnuty snídaně a 6 obědů, většinou tradičních specialit

Ubytování: hotel ***

Hotely *** a ****

Program zájezdu

1. den: Odlet z Prahy přes Lisabon do Ponta Delgada, hlavního města Azorských ostrovů a největšího ostrova Sao Miguel. Transfer do hotelu, Nocleh v Ponta Delgada.
2. den: Dnes začneme s objevováním tohoto nádherného ostrova, kdy každou chvíli budeme žasnout nad jeho krásou. Prohlédneme si západní stranu ostrova, jejíž dominantou je obrovský sopečný kráter Caldeira das Sete Cidades s obvodem více než 12 km. Kolmé stěny na některých místech vypadají jako 300 m vysoké zelené závěsy. Kráter si prohlédneme z fantastické vyhlídky Vista do Rei. Odtud vede také stezka kolem jeho okraje s krásnými výhledy, po které se projdeme (snadný výšlap 2– 3 hodiny, cca 12 km). Na dně kráteru leží vesnička Sete Cidades a tři pohádková tmavozelená jezera oddělená od sebe úzkým proužkem země. Oběd v místní restauraci. Na závěr dne se vydáme k ananasovým plantážím, kde se ananas pěstuje ve sklenících, a právě proto mají jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Začátkem 19. století to byla Havaj, Jižní Afrika a Azory, které se pokoušely ovládnout evropský trh s ananasy. Azory dodnes považují ananas za své národní ovoce a nedají na něj dopustit. Určitě ochutnáme ananasový likér a jako suvenýr si odvezeme ananasový džem. Návrat na nocleh.
3. den: Čeká nás východ ostrova Sao Miguel. Leží zde jezero Lagoa do Fogo a potom lázeňské středisko Furnas, kde můžeme obdivovat geotermální aktivity pod povrchem Azor. Kolem města jsou roztroušeny Caldeiras das Furnas s kouřícími gejzíry a horkými bublajícími vřídly, zdroji léčivého bahna a minerální vody. U města se rozkládá i stejnojmenné jezero Lagoa das Furnas (procházka), kde sopečná půda na severním břehu je tak horká, že sem ostrované přicházejí připravit cozido – jídlo, které jim uvaří sopka. Hrnec různého masa (směs vepřového, hovězího, kuřecího a klobásky) a hodně zeleniny zakopou brzy ráno do vulkanické půdy a po 5 až 7 hodinách pomalého vaření servírují. My dnes budeme mít cozido k obědu. Nachází se zde i nejkrásnější botanická zahrada na ostrově Terre Nostra Garden. Zahrady se rozprostírají na ploše 12 ha a naleznete zde nesčetně druhů stromů a rostlin, včetně Ibišků, hortenzií, kapradin i bambusů, ale také zvláštní plavecké bazény s teplou termální vodou. Po tomto báječném zážitku se vypravíme na Miradouro de Santa Iria - jednu ze tří nejkrásnějších vyhlídek ostrova - budeme vysoko nad útesy s výhledem do nekonečna. A hned potom se vydáme za dalším fenoménem Azorských ostrovů - k 40 hektarovým čajovým plantážím, které produkují každoročně 40 tun čaje, aniž by použily jakékoli pesticidy. Gorreana byla založena v roce 1883 a pohled na svahy plné čajových keřů vás rázem přenesou do exotiky, ale jenom zde můžete vidět sytě zelené čajové stromky směřovat až k modrému oceánu. Prohlédneme si celou výrobu čaje, ochutnáme černý i zelený čaj přímo z plantáže, možná i a delí handmade koláčky bogangas s příměsí místního čaje. Následně se vydáme k přírodnímu parku Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões, který je znám největším množstvím vodopádů. Zde zrealizujeme krátkou procházku k těm nejznámějším vodopádům Azorských ostrovů. Návrat na nocleh.
4. den: Volný den k odpočinku a soukromým aktivitám na ostrově Sao Miguel. Fakultativně půldenní výlet za pozorováním velryb, protože Azorské ostrovy jsou jedním z nejlepších míst na světě k pozorování různých druhů velryb. V pozdním odpoledni si konečně prohlédneme centrum města Ponta Delghada, kde celou dobu bydlíme. Hlavní město Ponta Delgada je malé. Příjemnou pěší procházkou po Avenida Infante Dom Henrique zamíříme k Porta de Cidade, která je vstupem do města. Jedná se o rozzářenou troj obloukovou vstupní bránu postavenou v roce 1783. Troj braní zkrášluje náměstí Praça Gonçalo Velho Cabral vykládané bíločernými mozaikami. Nejkrásnější stavbou centra je farní kostel svatého Sebastiána, typická portugalská architektura, ale postavená z černých bazaltových kamenů se zajímavými detaily soch na průčelí. Dovnitř vstupujete pěkným vápencovým portálem v typickém portugalském manuelském stylu a uvnitř budete obdivovat překrásné azulejo – bílo-modré ručně malované dlaždice. Většina překrásně vyřezávané sakristie je ze dřeva jacaranda dovezeného z Brazílie. Sedneme si do jedné z kaváren a vychutnáme pohledy na absolutní střed města z toho nejcentrálnějšího místa nebo skočíme na ulici, kterou večer zavřou a je z ní krásná pěší zóna se stoly uprostřed jízdního pruhu. Návrat na nocleh.
5. den: Po snídani transfer na letiště a přelet na nejzápadnější výspu Azor ostrov Flores – romantický ostrov květin. Hortenzie tu zdobí údolí i hory. Ostrov je mimořádně hornatý, ale pojmenován byl podle neuvěřitelného množství květin rostoucích v úvalech i na kopcích. Transfer z letiště na ubytování v Santa Cruz – správním středisku ostrova. Volné odpoledne k odpočinku a individuálnímu seznámení se Santa Cruz (museum das Flores v bývalém františkánském klášteře, kostel Sao Boaventura…). Nocleh.
6. den: Dnes nás čeká celodenní poznávání ostrova Flores, který se považuje za nejdivočejší z ostrovů, je to ráj pro milovníky nespoutané přírody, na které ve vnitrozemí čeká „evropská Havaj“. Ze Santa Cruz vyrazíme na vyhlídku Ribeira da Cruz a potom do přírodní rezervace uprostřed ostrova, jejíž součástí je i nejvyšší vrchol ostrova Morro Alto (914 m n. m.). Nachází se tu sedm calder, 6 jich má sopečné jezírko na dně. Do divokého lůna přírody jsou ve výšce 600 m krásně zasazena jezírka Lagoa Funda a Lagoa Rasa. Lagoa Seca je právě tou suchou calderou, ale s krásně barevnými koberci mechů. Krátká vycházka nás dovede k vyhlídce, odkud jsou vidět 2 další jezírka – Lagoa Comprida a Lagoa Negra. Okolo roste prastarý vavřínový les se spoustou endemitů. Další zastávka je u fantastických vodopádů Cascata da Ribeira do Ferreiro neboli Alagoinha – malý ráj na zemi – sedm až devět vodopádů padajících jeden vedle druhého bujnou zelení do malého jezírka. Další vyhlídky nám poskytnou další výhledy na vodopády, ale také na oceán a dvě malé vesnice Fajazinha a Faja Grande. Sem také sjedeme (cestou se zastavíme pod Rocha dos Bordoes – zajímavým skalním útvarem) a vydáme se podél pobřeží k dalšímu unikátnímu vodopádu Cascata do Poco do Bacalhau. Potom se vrátíme do nejzápadnější vesnice v Evropě. Zvláštní pocit. Dál na západ už nikdo nežije, tam už je jen širý oceán. Den plný vyhlídek, přírodních krás a zážitků musíme také podpořit dobrým obědem. Návrat do hotelu, nocleh.
7. den: V pohodě posnídáme a v poledních hodinách přejedeme na letiště a odletíme na další ostrov Faial, známý dnes pod přezdívkou „modrý ostrov“, za níž vděčí množství velkých modrých hortenzií, které tu v různých odstínech modři lemují cesty, rostou u domů a oddělují pole. Transfer do hotelu, volný zbytek dne a čas k individuálnímu objevování městečka Horta, snad nejkrásnějšího městečka Azor. Horta se rozprostírá kolem široké zátoky. Již po staletí tu kotví karavely, klipry, dnes i hydroplány. Krásné domy a zahrady se zalíbily i kapitánu Cookovi. Zastavovali se tu jezuité při svých cestách po světě a dokonce i první letadlo, které v roce 1919 letělo přes Atlantik přistálo na Faialu. Dnes tu zastavují lodě, které plijí mezi Karibským a Středozemním mořem a jejich posádky oslavují úspěšné završení plavby v Peter´s Café Sport. Legenda říká, že jachtař misí zde nebo v přístavu zanechat svůj znak nebo jméno své lodi. Tak si zde prohlédneme malby a výtvory na velrybích kostech a i my si zde dáme pro štěstí svůj gin s tonikem. Toto ikonické místo určitě musíte navštívit. Nocleh.
8. den: Celodenní program za poznáním ostrova Faial. Navštívíme další krásnou botanickou zahradu ve vesnici Flamengos. Zajedeme se podívat daleko na západní stranu ostrova, kde se nachází úchvatný přírodní úkaz Faialu – Vulcao dos Capelinhos. 27. září 1957 zde začalo bublat moře a krátce poté mohutný výbuch vyvrhl do vzduchu první strusku, popel a kameny. Zrodila se sopka Capelinhos, z níž více než 13 měsíců nepřetržitě vytékala láva do oceánu, kdy vyrostl sopečný kužel do výšky 60 m a rozloha ostrova se zvětšila o 2 km2. Krajina zde připomíná krajinu na Marsu. Lze zde absolvovat procházky v okolí s možností výstupu na fascinující vyhlídku nad majákem, který až po druhé patro zalila láva. Zde člověk pochopí, že příroda je nejsilnější fenomén. V podzemí majáku se nachází Vulkanologické muzeum, které výbuch sopky přibližuje. Další dominantou je Caldeira Faial – ohromný kráter, po jehož obvodu lze uskutečnit cca 3hodinovou túru (8 km). Budou vás čekat jedinečné výhledy do kaldery, na domečky ve vesničkách u modrého oceánu na druhé straně a fantastická příroda. Zastavíme se ve Varadour, abychom mohli obdivovat další skalní útvar vyčnívající do moře Morro of Castelo Branco. A samozřejmě nesmíme vynechat vyhlídku na Hortu ze sopky Monte da Guia na jih od města. A na posilněnou nás čeká během dne opět oběd. Návrat na nocleh.
9. den: Výlet na ostrov Pico. Ráno se vydáme trajektem na ostrov Pico. Doufejme, že nás bude provázet výhled na stejnojmennou sopku, která se majestátně zvedá do výšky 2.350 m a je vrcholem největšího horského pásma na zeměkouli – Středoatlantského hřbetu. Pico - to kromě krásné přírody a nejvyšší hory celého Portugalska znamená i víno a velryby. Absolvujeme procházku unikátními vinicemi skrytými mezi lávovými zídkami (UNESCO) Vinhas Criacao Velha (snadná cca 6,5 km dlouhá trasa). Místní víno určitě i ochutnáme, ať už zdejšá slavné víno Verdelho lávové vino Terras da Lava nebo všudypřítomné vinho de cheiro (páchnoucí víno?!), které se tradičně pije na Azorách. Další starou tradicí bylo velrybaření S historií lovu velryb nás seznámí velrybářské muzeum v Lajesu, kde jsou vystaveny čluny, nářadí a artefakty z velrybích kostí. Velryby se zpracovávaly v obrovské továrně na severní straně ostrova, která byla uzavřena r. 1981, zůstala zde jako memento – lze si prohlédnout kotle, kde se vařil z velrybího tuku olej. Při jízdě po přímořské silnici si uvědomíme neskonalé kouzlo tohoto ostrova. Menší erupce pokryly některé oblasti četnými lávovými „krtinci“ a na některých místech hlavně na severním pobřeží vytvořila zvětralá láva v moři podivné oblouky. Během dne nás opět čeká oběd. Možnost návštěvy Vulkanického centra Gruta das Torres Cave na západním úpatí vulkánu Pico. Návrat trajektem na Faial, nocleh.
10. den: Ráno transfer na letiště a přelet na ostrov Terceira. Transfer do hotelu. Odpoledne City tour v Angra do Heroismo – hlavním středisku ostrova (UNESCO). Je to nejkosmopolitnější město Azor. Již po více než 3 staletí zde zastavují lodě na cestě mezi Evropou, Amerikou a Afrikou. Projdeme si historické centrum Angry, která je nejstarším městem na Azorech a kdysi byla dokonce hlavním městem celého portugalského království. Uvidíme katedrálu Sé, kostel Igrejada Misericórdia, městské pevnosti, krásně udržovanou zahradu Jardim Duque da Terceira Krásný výhled na město je z Alta da Memória, odkud krásně uvidíme třeba katedrálu a cestička dolů vede do Jardim Municipal, poklidných městských zahrad, kdysi součásti kláštera sv. Františka. Ale nejúžasnější výhled na zátoku s nám naskytne z Monte Brasil, sopečného kráteru na západní straně zálivu. Budete se moci i vykoupat na městské pláži. Atmosféra Angry vás určitě uchvátí. Nocleh.
11. den: Dnešní den věnujeme celodenní prohlídce ostrova Terceira. Vydáme se po stopách vavřínového lesa – jednoho z nejstarších ekosystémů na světě. Při procházce v oblasti rezervace Mistérios Negros se ocitnete uprostřed pohádkového pralesa plného podivně pokroucených stromů porostlých mechem, je tu plno kapradin a lišejníků a spousta azorských endemických druhů. Unikátní zážitek vám nabízí sestup do podzemní lávové jeskyně Algar do Carvao. Sopouch sopečného kužele končí v hloubce asi 90 m malým jezírkem. Ocitnete se v srdci kráteru. V sousedství jeskyně je pak Caldeira de Guilherme Moniz – největší kráter na Azorech. Zastavíme se v přístavním městě Porto Martins a hlavním městě Praia Vitória, Z vyhlídky Serra do Cume uvidíme kouzelnou spleť políček oddělených kamennými zídkami. Budeme se moci vykoupat na pláži Baia da Salga nebo v komplexu jedinečných lávových bazénů Biscoitos s upraveným přístupem do moře. Tady se můžete i projít podél divokého sopečného pobřeží. V Cinco Ribeiras se zastavíme na ochutnávce sýra a na silnici Doze Ribeiras se nám budou otvírat uchvacující výhledy na ostrovy Sao Jorge a Pico. Samozřejmě nás čeká během programu oběd. Tentokrát to bude další specialita „alcatra“ – místní úprava hovězího. K večeru se vrátíme na hotel. Nocleh.
12. den: Ráno transfer na letiště a odlet po trase Terceira – Lisabon – Praha.

Novinky Erika Tour

Nabídky, novinky, informace...

Sledujte nás: