Program zájezdu
1. den: Odlet z Prahy s Turkish airlines.
2. den: Přílet do Taškentu, ubytování v hotelu, odpočinek, v podvečer absolvujeme procházku po večerním městě.
"Taškent je město chleba." Tento přídomek dokonale odráží charakter uzbeckého lidu, jeho pohostinnost a přátelskost. Historie Taškentu trvá více než 2000 let, během kterých prošel z malé starověké osady do jednoho z největších měst Střední Asie, hlavního města Republiky Uzbekistán. V průběhu staletí město zažilo mnoho nezapomenutelných událostí svého poklidného života i vojenských útrap, období vzestupu i úpadku. Romantická procházka nám přiblíží atmosféru města. Nocleh.
3. den: Po snídani se vydáme na prohlídku Taškentu. Nejprve se budeme věnovat staré části města: Prohlédneme si Hast-Imam Ensemble – velké náboženské centrum Taškentu, jehož součástí byla madrasa Barak Khan, mauzoleum Abu Bakr Muhammad Kaffal Shashi, madrasah Mui-Muborak, mauzoleum Bobo-Khoja a mešita Namazgokh.
Dalším skvostem je Kukeldash Madrasah postavená ve 2. polovině 16. století v jedné z nejrušnějších částí starého Taškentu, financovaná vezírem taškentských chánů Kukeldašem, po kterém byla pojmenována. Na východě je trh nejbarevnějším místem. Sezónní ovoce a zelenina, koření a sušené ovoce. To vše je trh Chorsu a samotná budova je vyrobena v tradičním stylu s kupolí.
Poté se vydáme na prohlídku nové části města. Navštívíme Náměstí Nezávislosti - to je nejatraktivnější místo ve městě, obklopené veřejnými budovami a funkčními fontánami. Na náměstí se konají všechny nejvýznamnější slavnostní události. Uvidíme Památník obětem zemětřesení, který je součástí monumentální sovětské architektury. Žulové kameny obklopující památník zobrazují obnovu a rekonstrukci města po katastrofálním zemětřesení, které téměř srovnalo Taškent se zemí. Na velkém balvanu je zaznamenán čas, kdy došlo k prvnímu otřesu. Dalšími zajímavostmi jsou Malá mešita, Městský park Taškent i Taškentské metro. Nocleh.
4. den: Dnes se po snídani vydáme na výlet do hor. Malebné pohoří Chimgan a horská nádrž Charvak jsou oblíbenými místy pro venkovskou rekreaci mnoha obyvatel Taškentu a hostů hlavního města. Po dvou hodinách cesty se ocitneme na hranici civilizace a divoké přírody. Vyjedeme z Taškentu autem směrem k pohoří Chimgan (80 km, cesta trvá asi dvě hodiny). Cesta do pohoří Chimgan vede malebnými osadami regionu Taškent. Po příjezdu do Chimganského traktu absolvujeme procházku horským terénem. Pokud bude v soutěsce Beldersay fungovat lanovka, jejíž délka je více než tři km, pak se můžete svézt až na vrchol hory Kumbel (2400 m), kde se nachází nejdelší sjezdovka v Uzbekistánu. Každopádně nás čekají dechberoucí výhledy. Poté vyrazíme na břeh umělé nádrže Charvak, obklopené zelenými horskými svahy. Jezero, jehož pobřeží je dlouhé 100 kilometrů, je jako modrý drahokam orámováno řetězem horských pásem.
Celý den je nenáročný jednodenní výlet, kde projdeme všechna zajímavá místa Chimganu a Charvaku. Příjemným zakončením výletu může být chutný oběd (není v ceně) ve stínu staletých platanů. Návrat do hotelu, nocleh.
5. den: Ráno se vydáme na cestu do Samarkandu ranním rychlovlakem Afrosiab 768 Ф 08:04- 10:22 (doba trvání 2 hodiny 30 minut)
Samarkand je jedním z nejstarších měst v Uzbekistánu i na světě, v polovině prvního století před naším letopočtem se jmenoval Marakanda, později Afrosiab. Samarkand byl hlavním městem státu Sogd, později se stal centrem velké říše vytvořené Tamerlánem. Četné památky Samarkandu a jeho okolí dělají na návštěvníky obrovský dojem svou krásou a majestátností. Nádherné architektonické formy, složité vzory, mozaiky, kupole a modré dlaždicové fasády uchvátí každého, kdo vidí tyto nádherné stavby.
Prohlédneme si Mauzoleum Gur-Emir (15. století) – pohřebiště dynastie Timuridů. Unikátní architektonickou památku s nezapomenutelnou modro-světle modrou kupolí. Jak říkali zvěstovatelé těch dob; "Lidé! Pokud nebe spadne k zemi, nahradí ji kupole Gur-Emir!" Poté navštívíme Náměstí Registan, které je jedním z nejkrásnějších náměstí na světě a zahrnuje madrasy "Sher Dor", "Tilla Kori" a "Ulugbek". Kreativní génius velkého týmu zručných architektů, zedníků a specialistů na dekorativní úpravy obohatil Samarkand o mnoho majestátních, bohatě zdobených budov. Úspěchy této doby se odrážely v řešení velkých problémů městského rozvoje, ve vývoji komplexních integrovaných budov, v pohybu konstruktivního a technického myšlení způsobeného rozsahem samotných stavebních problémů, ve vývoji a zdokonalování technik architektonické výzdoby a nakonec ve formování nového architektonického stylu, jehož vznik již pociťovali sami současníci. Fantastická je Mešita Bibi-Khanym (14. století) postavená na počest Timurovy milované manželky, projekt koncipovaný Timurem jako největší mešita té doby. Mešita Bibi-Khanym byla postavena na přelomu 14. a 15. století, tedy v době, kdy se v architektuře Střední Asie rozvinul monumentální obřadní styl, jehož projevem byla do značné míry touha panovníka oslavit své jméno a velikost státu, který vytvořil. Poté je na řadě Siab Bazaar, což je tradiční „východní“ trh v Samarkandu, který se nachází na stejném místě po tisíce let. Zachoval si svůj nezapomenutelný charakter a atmosféru a turisty překvapuje svou barevností a rozmanitostí nabízených produktů a zboží. Nocleh.
6. den: Po snídani budeme pokračovat v prohlídce Samarkandu a okolí. Zahájíme Mauzoleem Shahi Zinda (11.–15. století) – komplexem skládajícím se z více než 20 unikátních mauzoleí z různých období výstavby. Soubor Shahi Zinda je jedním z nejlepších architektonických souborů ve střední Asii, památka velké historické, kulturní a umělecké hodnoty. Soubor vznikal v průběhu několika staletí a „v každé době byl úzce propojen se složitým historickým osudem města a střední Asie jako celku“.
Nejstarším jádrem souboru je mauzoleum, které vzniklo v polovině 11. století nad hrobem Kusáma ibn Abbáse, bratrance proroka Mohameda, jednoho z prvních kazatelů islámu ve Střední Asii. Ulugbekská observatoř je jednou z nejvýznamnějších středověkých observatoří, kterou postavil Ulugbek na kopci Kuhak v okolí Samarkandu v letech 1424-1428.
Poté návštívíme papírnu Meros v Konigilu. Nedaleko Samarkandu ve vesnici Konigil se nachází papírna Meros. Zakladatelé továrny, bratři Mukhtarovové, dokázali obnovit staré technologie výroby slavného samarkandského papíru. Díky jejich úsilí byla v místní továrně obnovena prastará tradice výroby papíru. Továrna neustále pro každého pořádá exkurze, kde je předváděn celý proces výroby papíru. Je zde také obchod se suvenýry, kde si můžete zakoupit výrobky továrny. Oběd v papírně Konigil (volitelné) je jednou z nezapomenutelných událostí během vaší cesty do Samarkandu. V případě zájmu budete moci navštívit i továrnu na koberce (volba) - moudrost, pravidelnost, tajemství, nekonečno - takové asociace vznikají v člověku, který poslouchá příběhy o tajemném východě. Existuje také skutečná personifikace dalekého východu, vyjádřená v uměleckých předmětech, mezi které lze bezpečně zařadit nádherné, luxusní koberce vyrobené v této nádherné zemi. Nocleh.
7. den: Dnes se vydáme na výlet k jezeru Aydarkul. Jezero v poušti není fata morgána, ale skutečný zázrak přírody, zvaný Aydarkul. To, že se na jihovýchodním okraji pouště Kyzylkum objevilo křišťálově čisté jezero, je samo o sobě dost záhadné. I když pro to existuje zcela vědecké vysvětlení. Dříve přebytečná drenážní voda z jizzašské stepi odtékala do prohlubně Arnasay se zasolenou půdou. Ale v létě 1969 katastrofálně vysoká povodeň na řece Syrdarja překročila kapacitu nádrže Chardara a voda zaplnila proláklinu Arnasay. V jezeře se objevila spousta ryb. Dnes je plocha jezera Aydarkul 3000 km2, délka je asi 250 km a šířka od 8 do 15 km. Oblast jezera Aydarkul má dobré podmínky pro pěší turistiku a jízdu na koních a velbloudech. Fauna je zde velmi bohatá. U jezera si budete moci dát i oběd (není v ceně). Na jaře a v létě jsou alpské louky plné barev - jasně červené tulipány a sněhově bílé akácie. Poté se vydáme do Nuraty. Ani mnoho obyvatel Uzbekistánu o tomto městečku s dávnou historií neví. Je ztraceno na okraji pouště Kyzylkum, na úpatí pohoří Nurata. Toto skromné městečko je přitom svědkem tisícileté historie. Jeho vlastní historie začíná v dávných dobách, kdy zde velký dobyvatel Alexandr Veliký vybudoval pevnost, která se později stala známou jako Nur - důležité strategické místo na hranici mezi stepí a obydlenými zeměmi. Ruiny pevnosti Nur nahlodané časem na vrcholu kopce v centru města se dochovaly dodnes a jsou důležitou dominantou města. Nurata uchovával některá svatá místa, která přitahovala cestovatele z celé Střední Asie. Mezi muslimskými svatyněmi zaujímá zvláštní místo svatý minerální pramen Chashma, který se nachází na okraji Nuraty. Podle legendy je historie pramene následující: zeť proroka Mohameda Hazrat Ali udeřil holí o zem, aby dal lidem vodu, a v tomto místě začal vytékat pramen. Nedaleko od pramene se nachází starobylý bazar, jedinečný svou orientální chutí.
Cílem dnešního dne potom bude jurtový tábor v poušti. Přes den v okolí jurtového tábora, vyvracejícího stereotypy o nezáživnosti pouště, najdete až 25 druhů rostlin, rozmanitý je i svět zvířat: želvy, ještěrky, holubi, pouštní koroptve, zajíci. Občas můžete vidět obřího varana a samozřejmě velbloudy. Bude nás čekat romantická noc v jurtě. Před tím se ale budete moci projet na velbloudu, užít si folklórní vystoupení akyna u ohně a také typickou večeři u ohně v jurtovém táboře. Nocleh.
8. den: Po snídani se vydáme na cestu z jurtového tábora do Buchary. Cestou navštivíme městečko Gijduvan, které je po celém světě známé svou keramickou školou. Řemeslné dovednosti se v tomto městě po staletí dědí z otce na syna. Dnes je Gijduvan domovem šesté generace rodiny Narzullaev, která proslavila keramiku Gijduvan po celém světě.
Budete si moci také v Narzaullaevsově národním domě dát oběd (není v ceně). Poté budete pokračovat v cestě krásnou přírodou do Buchary. Nocleh.
9. den: Buchara je jedním z nejstarších měst v Uzbekistánu. Každá ulička v Buchaře skrývá dávnou historii a atmosféra starobylého města obklopeného majestátními minarety a mešitami je úžasná. Buchara je starobylé město, jaké jen stěží jinde najdete. Krása Buchary je fascinující a dlouho zůstává v srdcích lidí, kteří toto město navštívili. Dnes nás čeká její prohlídka: Pevnost Ark je majestátní citadela, sídlo bucharských vládců, bašta moci a vlády (1. století př. n. l. - 19. století). Pevnost Ark, sídlo bucharských chánů a poté emírů, je nejstarší památkou Buchary. Mnohem hlouběji než její moderní základy jsou ukryty archeologické vrstvy počátku našeho letopočtu. (Věk Buchary je 2500 let - stanoveno podle archeologických materiálů objevených při čištění Šahrudského kanálu; na místě moderní Buchary ve 4. století př. n. l. byla osada).
Mešita Kalon (16. století) a minaret Kalyan (1127) jsou symbolem Buchary, po staletí slouží jako maják pro karavany v poušti přibližující se k Buchaře. Jiný název pro minaret je „věž smrti“, podle jedné legendy byly z minaretu shazovány nevěrné manželky a zatvrzelí Bucharané. Projdete kolem nákupních pasáží a ocitnete se na nejpozoruhodnějším náměstí Buchary, které vzniklo mezi jednopatrovými obytnými budovami. Čeká vás procházka pod obchodními kupolemi (16. století): Toki Saraffon, Toki Telpak Furushon, Toki Zargaron, kde své výrobky prodávají řemeslníci (klenotníci, miniaturisté a další). V předarabských dobách byl obchod ve Střední Asii vysoce rozvinutý a měl podobu pravidelných mezinárodních, meziokresních a vnitroměstských trhů. Polovina obyvatel Sogdu se zabývala obchodem. Obchodníci působili jako prostředníci ve světovém obchodu. Výrobky řemeslných center byly vyváženy do západní Asie a Číny. Městské trhy sloužily jako aréna pro výměnu produktů mezi usedlými a kočovnými národy. Mešita Magoki-Attari (12.–16. století), postavená na místě chrámu uctívání ohně, je jednou ze tří památek v Buchaře, které přežily invazi Čingischána. Historie mešity Magoki-Attari sahá až do dalekého Sogdianského starověku, kdy se na tomto místě nacházel bazar Mokh, pojmenovaný na počest Měsíce. Obchodovalo se zde s modlami, léky a kořením (attaron); byl zde také chrám ohně. Se vznikem islámu byla na místě chrámu postavena mešita. V díle bucharského historika Narshakhiho se tato mešita nazývá „magok“ („jáma“, „prohloubená“). Samanidské mauzoleum (konec 9. – začátek 10. století) je perlou středoasijské architektury, rodinná hrobka dynastie Samanidů. A uvnitř Mauzolea Chashma Ayub (12. - 16. století), se nachází pramen léčivé vody, pojmenovaný po biblickém proroku Jobovi (Ayub). Mešita Bolo-Khauz (18.-20. století) je páteční mešita. Tento soubor zahrnuje mešitu z roku 1712 s luxusním mnohosloupovým aivanem přistavěným na začátku 20. století, minaret postavený v roce 1917 lidovým řemeslníkem Usto Shirin Muradov (zmenšená kopie minaretu Kalyan) a nádrž. Nocleh.
10. den: Další zážitek z uzbekistánské krajiny – dnešní přejezd přes poušť Kyzilkum do Chivy. Budeme si moci vychutnat výhledy na poušť a panorama Amudraji. Uprostřed cesty v Zahratunu v kavárně v poušti si budeme moci dát oběd (není v ceně). Do Chivy přijedeme v odpoledních hodinách. Chiva je jedinečné město, právem si nárokující titul „sedmý div světa“, díky své autentické atmosféře „éry počátku věků“. Většina města Chiva je jako muzeum pod širým nebem. A jádrem tohoto muzea je pevnost Ichan-Kala. V této pevnosti jsou soustředěna všechna architektonická mistrovská díla Chivy. Každý, kdo se dostane do pevnosti, se ocitne mezi úžasnými minarety, kameny dlážděnými křivolakými uličkami vedoucími k madrase s krajkovou mozaikou hrubých starověkých zdí. Skutečná orientální pohádka! V roce 1990 bylo město zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Ubytujeme se v hotelu a absolvujeme první večerní procházku po městě. Nocleh.
11. den: Dnes se samozřejmě budeme věnovat prohlídce Chivy. Panoramatu Chivy dominuje její původní historické jádro, Ichan-Kala, obklopené dnes již sesedajícími se hradbami pevnosti, kolem nichž byl kdysi příkop. Tyto stěny jsou většinou z nepálené hlíny a jsou vyztuženy šikmými věžemi půlkruhového tvaru. Ichan-Kala je obdélníkového půdorysu, křížem krážem ji protínají dvě hlavní dopravní tepny, probíhající s několika zatáčkami od jedné městské brány ke druhé. Brány byly zvýrazněny opevněnými vrátnicemi; severní se nazývaly Bachča-darvaza nebo Urgenč-darvaza, východní – Palvan-darvaza, jižní – Tash-darvaza, západní – Ata-darvaza. Ichan-kala je obklopena opevněným předměstím Dishan-kala. Zeď, která ji obklopovala, se dochovala jen zčásti; kdysi měla jedenáct bran, z nichž šest bylo opevněno guldastovými věžemi a mělo kryté klenuté průchody. Za hradbami Dishan-kala se rozprostírala venkovská oblast, ale zde se kromě bohatých sídel a selských domů tyčily místy i velké architektonické stavby. Dalsími pamětihodnostmi jsou Panorama Khiva dominuje jeho původní historické jádro, Ichan-Kala, obklopené dnes již potápějícími se hradbami pevnosti, kolem nichž byl kdysi příkop. Tyto stěny jsou většinou nepálené, jsou vyztuženy šikmými věžemi půlkruhového tvaru. Ichan-Kala je obdélníkového půdorysu, křížem krážem ji protínají dvě hlavní dopravní tepny, probíhající s několika zatáčkami od jedné městské brány ke druhé. Brány byly zvýrazněny opevněnými vrátnicemi; severní se nazývaly Bachča-darvaza nebo Urgenč-darvaza, východní – Palvan-darvaza, jižní – Tash-darvaza, západní – Ata-darvaza. Ichan-kala je obklopena opevněným předměstím Dishan-kala. Zeď, která ji obklopovala, se dochovala jen zčásti; kdysi měl jedenáct bran, z nichž šest bylo opevněno guldastovými věžemi a mělo kryté klenuté průchody. Za hradbami Dishan-kala se rozprostírala venkovská oblast, ale zde se kromě bohatých sídel a selských domů tyčily místy i velké architektonické stavby. Dalšími pamětihodnostmi jsou Madrasa Muhammada Amina Chána (19. století) – největší středověká madrasa v Chivě; Kalta Minor (19. století),
Mešita a minaret Juma (12.-20. století) - střechu mešity podpírá 212 vyřezávaných sloupů. Díky své jedinečné konstrukci je to nejchladnější místo v Chivě s vynikající akustikou. Průměr minaretu mešity Juma u základny je 6,2 m, výška je 32,5 m.
Madrasah Muhammad Rahim Khan (19. století) je jedním z největších v Chivě. Byl postaven na příkaz chána Muhammada Rahima II, známého také jako básník Feruzshah. Citadela Kunya-Ark (19. století). Mauzoleum Pahlavona Makhmuda (18.–19. století), minaret a mešita islámu Khoja (počátek 20. století). Nocleh.
12. den: Odjezd na letiště Urgench. Odlet, přes Istanbul přílet do Prahy.